aviváž tichý nepřítel

Coccolino-avivaz-nachova-orchidej-a-boruvky-1500-ml AVIVÁŽ je jedna z nejjedovatějších věcí doma ! Je dokonce hlavním zdrojem toxinů. Mnozí z nás netuší, že aviváže, změkčovadla prádla, jsou největším znečišťovatelem vzduchu v našich domácnostech. jsou totiž aviváže, respektive změkčovače prádla. V čem tkví problém aviváží na prádlo? Aviváže jsou často v reklamách zobrazovány, jako něco velmi příjemné. Seznam známých toxinů, které se do vašeho těla mohou dostat buď přes kůži nošením "zjemnění" prádla, nebo inhalací během jeho sušení či uskladnění ve skříni. Následně vám pak začnou způsobovat celou paletu zdravotních problémů a vy ani jen netušíte, co může být příčinou. Zvláště velkému nebezpečí jsou vystaveny vaše děti.  

A-Terpineol Tato substance vyvolává poruchy centrálního nervového systému, což znamená problémy spojené s mozkem a míchou jako jsou Alzheimerova choroba, ADHD, demence, roztroušená skleróza, Parkinsonovu nemoc, epileptické záchvaty, mozková mrtvice a Syndrom náhlého úmrtí kojence. Časné příznaky poruch centrálního nervového systému zahrnují aspasii (problémy s vyjadřováním), rozmazané vidění, dezorientaci, závratě, bolesti hlavy, hlad, ztrátu paměti, ztuhlost tváře a bolesti v krku a zádech. A-Terpineol také dráždí sliznice nosu, krku a průdušek. Po vdechování může vyvolat respirační útlum, zápal plic či dokonce smrtelný edém plic. 

Benzyl alkohol Jde o známý dráždič horních cest dýchacích. Může také způsobovat poruchy centrálního nervového systému, jako jsou bolesti hlavy, nevolnosti, točení hlavy a dramatický pokles krevního tlaku. 

Benzyl acetát Tato látka je podezřívána z vyvolávání rakoviny slinivky. Její výpary dráždí oči a dýchací cesty. Do těla se dokáže dostat nejen Inhalací, ale i absorpcí přes pokožku 

Pepan Je další složkou aviváží na prádlo, která je na seznamu nebezpečných chemikálií americké Agentury pro ochranu životního prostředí EPA. Podobně, jako předešlé látky, je pro tělo škodlivá při vdechování.

Etyl acetát Jde o substanci, která irituje oči a dýchací cesty. Může také vyvolat prudké bolesti hlavy a ztrátu vědomí. Dále poškozuje játra a ledviny.

Kafr Stejně jako u předešlých chemikálií, i kafr je zahrnut do seznamu nebezpečných látek agentury EPA. Snadno se absorbuje přes pokožku, dráždí oči, nos a hrdlo. Může také vyvolávat nevolnosti, zmatení, závratě, svalové záškuby a křeče.

Linalool Jde sice o přírodně se vyskytující látku, například v květech, která pěkně voní, avšak ve vyšších koncentracích může způsobovat problémy centrálního nervového systému. Při testech na zvířatech, které jí byly vystaveny, vyvolávala u nich smrt.

Ftaláty Používají se k tomu, aby prodloužili trvání vůní. U lidí však vyvolávají hormonální poruchy, rakovinu prsu a problémy s reprodukčními orgány.

Limonene, Jde o chemikálii s vůní pomerančů a citrusových plodů. Je však také známým karcinogenům a kromě toho způsobuje podráždění očí a kůže.


Co na to výrobci aviváží? Výrobci těchto produktů jsou si plně vědomi uvedených rizik, proto na obalech mnoha aviváží najdete varování, že by se neměly používat na oblečení pro spaní u malých dětí.Zarážející a ironické na tom je, že mnozí písmenky znázorňují velké obrázky dětí s hračkami. Řešením uvedeného problému je buď nepoužívat aviváže vůbec, nebo si vyrobit aviváž vlastní. Naštěstí je to jednodušší, než si možná myslíte.Jak si vyrobit radši vlastní aviváže ? Základem po domácku vyrobené aviváže je ocet.Jde o velmi levnou a netoxickou látku.Přirozeným způsobem odstraňuje mýdlové usazeniny a také pomáhá se snižováním statické tvorby elektřiny v textíkách.Ocet obsahuje malé množství sodíku a draslíku, které zjemňují tvrdou vodu.


RECEPT na vlastní aviváž

Na výrobu domácí aviváže potřebujete:Pelargonie-bewit-geranium_4

0,5 dcl octa

1,5 dcl vody

pár kapek esenciálního oleje pro vůni

Výroba:

Smíchejte vodu s octem v uvedeném poměru (1 díl octu na 3 díly vody).

Pak do toho nakapejte pár kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje,

znovu zamíchejte a vaše domácí aviváž je hotová.

Společnost Bewit nabízí širokou škálu 100% přírodních esenciálních olejů.Stačí si vybrat Vaši oblíbenou vůni.

Registrace do eshopu je zdarma, bez podmínek na tomto odkazu:

www.mybewit.com/registration/yy4dpf876t


Mudr.Barbora Müllerová o avivážích

V dnešní době jsou naše organismy více než kdy jindy vystaveny velké chemické zátěži. Chemikálie se na nás valí ze vzduchu, z vody, z výpěstků rostoucích na půdě hnojené průmyslovými hnojivy, z průmyslově vyrobených potravin, z kosmetiky, ale i pro někoho možná překvapivě z oblečení. Mnoho lidí si hlídá, co kupuje za potraviny, sleduje obsah „éček“, ale málokdo si uvědomuje, jakou zátěž svému organismu připravuje používáním aviváže.

Musím říci, že aviváž mi byla nesympatická odjakživa, ačkoli jsem o ní v minulosti nepřemýšlela jako o zátěži pro lidské tělo, ale jako o zátěži pro přírodu. Připadá mi, že aviváž je skutečně tou nejzbytečnější věcí, kterou používáme a kterou otravujeme sami sebe i naši planetu. Mediální masáž v podobě reklam s hebounkými osuškami, do kterých se člověk rád zaboří, však nese své ovoce. Je mnoho lidí, kteří aviváž používají a troufnu si odhadnout, že je jich většina. Já to totiž cítím. Chodí k nám děti různých sousedů hrát si s našimi dětmi a já z jejich oblečení aviváž cítím někdy i na několik metrů. Pokud se vyskytují ve stejném prostoru, jako já, tak to dlouho nevydržím, ta chemická vůně je mi přímo odpudivá. I na ulici běžně potkávám lidi, z jejichž oblečení aviváž cítím. Musím říct, že i kdybych si odmyslela, jaké chemické koktejly v prádle nosíme, tak bych ten silný umělý parfém na sobě nesnesla.

Ale o to tu zdaleka nejde. Jde o to, že prádlo je nasáklé směsí chemických látek, které ho sice změkčují a parfémují, ale tyto chemické látky jsou v úzkém kontaktu s naší kůží, kterou se vstřebávají do těla. Někdo může mít z aviváže podrážděnou kůži, což ho donutí ji přestat používat, mnohem nebezpečnější je však situace, kdy se zdánlivě nic neděje. Ale ono se děje! Náš organismus je otravován množstvím chemických látek, z nichž mnohé se mohou v organismu střádat a přispívat k jeho oslabení  a vzniku nejrůznějších poruch či nemocí. Tyto chemické látky posouvají zdravou rovnováhu směrem blíže k oslabení, k nemoci. A víte, kdo je nejvíce ohrožen? Právě naše děti! Dětská pokožka je mnohem více prostupná pro chemikálie než ta dospělácká, takže takové dítě maminky používající aviváž si za své dětství nastřádá velkou zátěž, jejíž důsledky se nedají vůbec odhadnout. Ať už způsobí „jen“ snížení vitality, menší obranyschopnost, horší schopnost vyrovnávat se se změnami, či přispěje k rozvinutí nějaké nemoci.

Proto apeluji na vás, kteří aviváž používáte: prosím, nepoužívejte ji. Můžete ji snadno a levně nahradit. Málokdo ví, že takový obyčejný ocet má také změkčující účinky na prádlo a navíc pomáhá z prádla lépe vymáchat prací prášek. Je to za pakatel a neškodné. Stačí 2 lžíce do přihrádky na aviváž. Prádlo po vyndání z pračky trochu cítit octem je, ale uschlé prádlo už vůbec ne. A kdo věší prádlo venku, možná mi dá zapravdu, že takové prádlo nádherně voní. Voní čerstvým vzduchem, vonným vánkem. Taková vůně sice dlouho nevydrží, ale je nádherná.

Buďme odpovědní nejen sami k sobě, ale i ke svým dětem, k přírodě. Ne náhodou je nejvíce reklam na věci, které jsou zbytečné a k životu nepotřebné. Viděli jste někdy reklamu na chleba nebo na ovoce jako takové? (Pominu reklamu např. na levné banány, které mají do daného řetězce nalákat více koupěchtivých lidí, která tak ve skutečnosti není reklamou na banány, ale na uvedený řetězec. Reklamou by bylo, kdyby vám v televizi začali říkat, jak jsou banány prospěšné, co všechno obsahují apod.) To, co je potřebné, se totiž prodává samo. Někde jsem četla, že reklama je spojením slov re- a -klama, tedy opakovaně klamat. Nevěřme reklamám, vytvářejí falešný obraz světa, který je výhodný pro korporace, které mají z takové změny životního stylu, kterou reklamami vytvoří, obrovské zisky. Vždyť na octu nikdo moc nezbohatne. Proto se vytvoří produkt, pro který se natočí reklama, která v člověku vyvolá pocit, že právě to či ono musí nutně mít. A protože to funguje často podprahově, tak je téměř celý národ zhypnotizován a považuje za normální máchat prádlo v chemickém koktejlu místo v čisté vodě! Ale může to být i jinak. Záleží na každém z nás.


Další